Keď ma prostredníctvom mailu oslovil v decembri 2010 majiteľ fi. Grand Power a konštruktér pištolí K100 Jaroslav Kuracina s ponukou na otestovanie nového kompaktného modelu pištole P1MK7, bolo jasné že takúto ponuku nemôžem odmietnuť. O pištoliach z dielne Grand Power som počul veľa kontroverzných vyhlásení. Niektorý ju vynášajú do neba kvôli jej kultivovanému správaniu pri streľbe a ergonómii, iný jej vyčítajú prílišnú citlivosť na kvalitu streliva a údržbu, a kvalitu resp. nekvalitu niektorých súčiastok ( vratné pružiny, lúčik ). Po dohodnutí sa na mieste a čase, kedy by sme test uskutočnili už nič nebránilo tomu, aby sme spolu s príslušníkmi MsP Nitra, MsP Piešťany, Colnej správy a členom streleckého klubu KDPZ ( Klub dôstojníkov a práporčíkov v zálohe ) 14. 2. 2011 na strelnici LAILA v Sokolovich novú kompaktnú pištoľ P1MK7 otestovali.

Základné technické dáta pištole P1MK7:

Kaliber: 9mm Luger

Režim: SA/DA

Kapacita zásobníku: 17

Celková dĺžka: 187,5mm

Výška bez zásobníka: 133,5mm

Šírka: 40 mm ( záleží od použitého chrbta rukoväte )

Dĺžka hlavne: 93mm

Hmotnosť bez zásobníka: 690g

Obojstranné ovládanie záchytu záveru a poistky, vymeniteľné gripy ( chrbát rukoväte ), rám zbrane plast - polyamid GF 30, záver CrNiMo oceľ. 

Pred samotným testom nás konštruktér P1MK7 p. Kuracina v krátkosti oboznámil s charakteristikou pištole a krátkym výkladom histórie vzniku modelu K100 i P1 a popísal nám rozdiely medzi jednotlivými modelmi. Taktiež nás oboznámil so zámerom vyrábať ďalší model pištole v semikompaktnej veľkosti, takže fanúšikovia pištolí od Grand Power sa majú v krátkej budúcnosti na čo tešiť. 

K testovaniu sme použili strelivo 9mm Luger od rôznych výrobcov s rôznou navážkou prachu a hmotnosťou streli ( viď foto ). 

Zo zbraní strieľalo 7 strelcov v krytej strelnici na vzdialenosť 15 metrov do medzinárodného pištoľového terča, neskôr pre nedostatok času si strelci skúsili inštinktívnu streľbu na padacie terče - popre. K porovnaniu streleckých výsledkov bola aj zbraň K100MK7. Limitujúcim faktorom pri streľbe bola hlavne (ne)skúsenosť strelcov. Najlepšie nástrely sa darili p. Igorovi Žlnaymu z MsP Piešťany. Stabilne dosahoval nástrely do 5cm opísanej kružnice. Ostatným strelcom sa bez námahy darilo držať nástrel v čiernej oblasti terča. Všetci strelci vysoko hodnotili správanie sa zbrane počas streľby. 

K závadám počas streľby prišlo jedine s nábojmi BLAZER s hliníkovou nábojnicou, kedy náboj bez problémov vystrelil a pištoľ prebila ale pri prebití ostávala nábojnica z vystreleného náboja zaseknutá medzi záverom a nábojovou komorou. Táto závada sa zopakovala 4X a iba s týmto druhom streliva. Inak pištoli "chutilo" všetko strelivo bez problémov, dokonca aj prebíjané strelivo fi. ARES. Veľmi príjemná bola streľba so strelivom Sellier a Bellot Subsonic s 9g strelou. Pištoľ sa takmer nepohla z ruky avšak strely boli cca. o 10cm nižšie ako s iným druhom streliva. Túto skutočnosť sa podarilo potvrdiť po tom, čo sme do jedného zásobníku nabili na striedačku strelivo GECO a SB Subsonic. Keďže strelivo subsonic má zrezanú strelu robilo do terča charakteristické diery a na terči sa opäť potvrdilo že streli lietali nižšie ako strely z nábojov GECO napriek rovnakému námeru. Inak rozdiel vo výsledkoch streľby medzi K100 a P1 na uvedenú vzdialenosť nebol patrný. Po streľbách do papierového terča si strelci vyskúšali inštinktívnu streľbu na padacie terče - popre. Vďaka dobrej ergonómii a správaniu sa pri streľbe nebol problém vystrieľať v rýchlom slede za sebou 3 rany do terča kým sa sklopil. 

Záverečné hodnotenie by sme mohli zhrnúť takto: zbraň sa pri streľbe chová vynikajúco. Aj pre menej skúseného strelca nieje problém nastrieľať na "obrannú" vzdialenosť ( do cca. 15 metrov ) veľmi slušné výsledky. Zbraň sa vďaka vymeniteľným gripom perfektne drží, bez problému si nájdete ten "svoj" grip pre pohodlné držanie či už máte ruku ako baletka alebo riadnu lopatu. Výborne sa chová aj pri rýchlej inštinktívnej streľbe. Nieje žiadny problém udržať si pri rýchlej opakovanej streľbe námer. Čo sa týka vyberavosti na tip streliva - okrem popísanej závady so strelivom BLAZER sme žiadne závady vplyvom streliva nezaznamenali. Na dlhší test spoľahlivosti však nebol čas. Napriek tomu si dovolím tvrdiť že pokiaľ zbrani budete venovať náležitú pozornosť - čistenie a mazanie - a nebudete s ňou experimentovať štýlom koľko blata ešte znesie na sebe, nemali by s ňou byť žiadne problémy. A to píšem ako zarytý GLOCKista. Vzhľadom na hmotnosť a rozmery je vhodná aj ako služobná zbraň, samozrejme pod podmienkou že jej raz za čas budete venovať trošku voľného času na premazanie, čo by však mala byť samozrejmosť pri akomkoľvek tipe zbrane. Zaujímavou informáciou pre Vás môže byť aj fakt, že fi. Grand Power poskytuje príslušníkom ozbrojených síl a zborov a príslušníkom mestských a obecných polícií zľavu 70€ na modeli svojich pištolí po predložení služobného preukazu. Radovan Hegyi